Author Archives: dndoty

Class Schedule: West Austin

American Robotics Academy – West Austin 

Class Schedule 2019 – 2020

Questions Call: (512) 743-5155 | Email: soosan.anil@roboticsacademy.com

Saturday Workshops

 Sep 21st  – Oct 26th
Freshman Robotics (FR)

11:30 am to 12:45 pm / 1:30 pm to 2:45 pm

CHAMPIONSTX
2105 Ranch Rd 620 S

Lakeway TX 78734

Register Now

Minimum 6 & maximum of 12 per session.  Grades: K – 8

Nov 2nd  – Dec 14th
Freshman Robotics (FR)

11:30 am to 12:45 pm 

CHAMPIONSTX
2105 Ranch Rd 620 S

Lakeway TX 78734

Register Now

Minimum 6 & maximum of 12 per session.  Grades: K – 8

    After School Classes

      Lake Travis ISD

    Bee Cave Elementary

    Session 1 (Freshman Robotics) – 10/21/2019 to 12/16/2019

    Mondays 3:00 PM – 4:00 PM

     

    Lake Travis Elementary

    Session 1 (Freshman Robotics) – 10/15/2019 to 12/10/2019

    Tuesdays 3:00 PM – 4:00 PM

     

    Lake Point Elementary

    Session 1 (Freshman Robotics) – 10/16/2019 to 12/11/2019

    Wednesdays 3:00 PM – 4:00 PM

    Serene Hills Elementary 

    Session 1 (Freshman Robotics) – 10/18/2019 to 12/13/2019

    Fridays 3:00 PM – 4:00 PM 

     

    Lakeway Elementary

    Session 1 (Freshman Robotics) – 10/17/2019 to 12/19/2019

    Thursdays 3:00 PM – 4:00 PM

     

     

     

     


     Summer Camp 2019

    Full day (9 am to 4 pm), Half-day AM (9 am to Noon), Half-day PM (1 pm to 4 pm). Call: (512) 743-5155 | Email: soosan.anil@roboticsacademy.com

    WESTLAKE

    Jul 29 to Aug 2 – Full & Half Day AM/PM

    Westlake United Methodist Church
    1460 Redbud Trail, Austin, TX 78746.

    LAKEWAY

    Jul 15 to Jul 19 – Full & Half Day AM/PM

    Emmaus Catholic Church
    1718 Lohmans Crossing Rd, Lakeway, Texas 78734.

     

    BEE CAVE

    Jul 8 to Jul 12 & Aug 5 to Aug 9 – Full & Half Day AM/PM

    Austin Ridge Bible Church
    9300 Bee Caves Rd, Austin, Texas 78733.

     

    DRIPPING SPRINGS

    Jul 22 to Jul 26 – Half Day AM (9-12)

    Sycamore Springs Elementary
    9300 Bee Caves Rd, Austin, Texas 78733.

     

    LAGO VISTA

    Jul 22 to Jul 26 – Half Day PM (2-4)

    Cordovan Art School
    20308, Dawn Dr, Lago Vista, TX 78645.

     

    MARBLE FALLS

    Jun 3 to Jun 7 – Full & Half Day AM/PM

    St John The Evangelist Catholic Church
    105, Highway 1431 E, Marble Falls, TX 78654.

     

    Our mission at American Robotics Academy® – Austin (West) is to excite, inspire, and motivate young people about the fun, importance, and impact of robotics technology in today’s world. We hope to stimulate their imagination and creativity by encouraging them to explore, experience, and express themselves through our hands-on interactive robotics program.

    Our classes teach students to understand “how things work” through hands-on activities that demonstrate the principles of simple and motorized machines. They gain experience with design and problem solving through the use of gears, motors, wheels and axles, pulleys, and remote control devices. Working in age-appropriate teams of three, students learn a variety of ways to design a robot to do the things they want it to do. They decide and build, as a team, the best design of their robot for the competition to be held at the end of each class session.

    Imagination …
              Technology …
                           Teamwork …
                                                                                        AND A WHOLE LOT OF FUN!!  🙂 


    West Austin – American Robotics Academy Offers:

    After-School/ Enrichment/ Ancillary/ Home school programs/ Saturday workshops/ Birthday parties/ Special events/ Team building/ Educational Workshops.

    Email: roboticsacademyaustin@gmail.com / Call for details: 512-743-5155


     
    American Robotics Academy, West Austin ISDs:

    Eanes / Lake Travis / Lago Vista / Marble Falls / Burnet / Dripping Springs

    To Register for Classes:

    Visit RoboticsAcademy.com  select ‘Austin (West)’  under locations and Register Online.

    Call: (512) 743-5155 | Email: soosan.anil@roboticsacademy.com
    Call: (512) 769-3057 | Email: anil.thomas@roboticsacademy.com


                                                        

                               

    Link

     

    Check out the new after-school program!

    Robotics with taekwondo, home work assistance and loads of fun

    new location

    JL taekwondo, 4031 davis dr., morrisville nc 

    Program Register

    STEM based Robotics Program with home work assistance, Taekwondo lessons and much more!

    Grades K – 8  Mon through Friday every week from school dismissal to 8:00 pm!

    A after-school program designed to help students stay up to date with their home work, learn basic Robotics where they build a new functional Robot to solve real life problem every session. Where they learn problem solving and critical thinking. Where they learn to work as a team to accomplish the give goal! In addition to learning the science, math, engineering and technology aspects of Robotics, students will spend time learning Taekwondo, discipline and physical fitness! A well rounded after-school program that meets level of excellence!

    Coming Soon!

    Easley Elementary after school program – fall 2019
    Program – Mission-based themes to solve real life problems! Critical Thinking | Problem Solving | Learn Robot Mechanics | Automate Robots using EV3 Mindstorms Register

    Grades K through 2 Every Wednesday 2:30 pm to 3:30 pm from 10/23/19 through 12/18/19 (8 classes). The class will be conducted within the School Premises.

    Grades 3 through 5 Every Thursday 2:30 pm to 3:30 pm from 10/24/19 through 12/19/19 (8 classes). The class will be conducted within the School Premises

    Register K-2

     

    Register 3-5

    Middle creek Elementary after school program – fall 2019
    Program Register

    Grades K through 5 Every Wednesday 3:10 pm to 4:10 pm from 10/2/19 through 12/11/19 (8 classes). The class will be conducted within the School Premises.

    Mission-based themes to solve real life problems! Critical Thinking | Problem Solving | Learn Robot Mechanics | Automate Robots using EV3 Mindstorms

    Register

    white oak Elementary after school program – fall 2019
    Program Register

    Grades K through 5 Every Wednesday 4:00 pm to 5:00 pm from 11/20/19 through 1/29/20 (8 classes). The class will be conducted within the School Premises.

    Mission-based themes to solve real life problems! Critical Thinking | Problem Solving | Learn Robot Mechanics | Automate Robots using EV3 Mindstorms

    Register

    Westlake Elementary after school program – fall 2019
    Program Register

    Grades K through 5 Every Monday 2:30 pm to 3:30 pm from 9/23/19 through 11/18/19 (8 classes). The class will be conducted within the School Premises.

    Level 1 (for new students) and Level 2 (for students continuing students) Mission-based themes to solve real life problems! Critical Thinking | Problem Solving | Learn Robot Mechanics | Automate Robots using EV3 Mindstorms

    Register

    thales academy robotics after school club – Fall 2019
    Program Register

    Grades 4 and 5 Every Monday 3:15 pm to 4:15 pm from 10/7/19 through 12/9/19 (9 classes). The class will be conducted within the School Premises.

    Mission-based themes to solve real life problems! Critical Thinking | Problem Solving | Learn Robot Mechanics | Automate Robots using EV3 Mindstorms

    Register

    Robotics in your backyard

    Basic Robotics, Advanced Builds, EV3 Mindstorms Programming and lot more, now in your backyard!

    American Robotics Class location too far for you? No problem, we can come to your community and conduct classes there. Contact us at infoRNC@roboticsacademy.com for more details about our IYBY program!

    WORKSHOPS BIRTHDAY PARTIES

    Onsite Workshops
    Contact Deepa to host a Robotics Workshop in your community. Our teachers will come onsite with a workshop program tailor made for participating kids. 

    FUN-Tastic Birthday Parties with Robots
    Our parties are 2 hours @ $300.00 for the first 15 children (an additional $15.00 per child over 15). We provide the Lego kits and only need for you to supply tables and chairs.  The birthday child gets to pick his favorite build and receives a free “Robots Rule” T shirt.  Depending on how many children attend we will send one or two instructors.  They will build then battle the full 2 hours.  We do require a $50.00 deposit to book your party. 

    demo sessions

    Contact us if you would like to host a demo sessions where we will demonstrate key elements of our Robotics program.

    Job opportunities – join our team!

    American Robotics Academy in the Triangle area is looking for part-time instructors for our after-school robotics programs. Work with children at both public elementary and/or private schools, teaching them robotics technology while using LEGO materials!

    Compensation: $15 – $20 per hour

    Must:

    • Have reliable transportation
    • Own a cell phone
    • Be dependable and reliable
    • Be available a minimum of 3 days / wk between 2-6 p.m.
    • Have good communication, leadership and organization skills
    • LOVE KIDS!

    If Interested:

    With your resume, please submit a paragraph stating how these hours can work with your present schedule, and why you find this position of interest to infoRNC@roboticsacademy.com. If you are not available all days of the work week, but love robotics, kids, and teaching, we would still like to hear from you. We will conduct a full background check.

    Job Type: Part-time

    Contact Us: Deepa Karkedar (201) 673-6193 deepa.kardekar@roboticsacademy.com | Parag Dighe (919) 396-9804 parag.dighe@roboticsacademy.com

     

    After School: Houston/Katy Area

    ISD – SPRING

    Arabic Immersion Magnet School
    Code Like A Champ
    (CLAC) – Register
    09/10/2019-12/10/2019
    Grade: 3rd – 5th
    Day: Tuesday
    Time: 3:30-4:30PM

    Imagineers (IMGRegister
    09/12/2019-12/12/2019
    Grade: K- 3rd    
    Day: Thursday
    Time: 3:30-4:30PM

    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Monday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website 

    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/13/2019-12/13/2019
    Grade: 3rd – 5th    
    Day: Friday
    Time: 3:30-4:30PM

    Crazy Action Contraption (CAC) & Wild and Wacky Walkers (WWW)
    Grade: 1st-5th
    Day: Tuesday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website 

    Reverse Engineering (REV)
    Grade: 3rd-5th
    Day: Friday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website 

    Art Cellar Houston – Robotics SJPII Extended  
    Brick Slayer (BRS) – Register
    09/26/2019 – 12/19/2019
    Grade: 1st-3rd  
    Day: Thursday
    Time: 3:45-4:45PM

    Briarmeadow Charter School  
    Brick Slayers
    (BRS) – Register
    09/05/2019 – 12/19/2019
    Grade: 2nd-5th  
    Day: Thursday
    Time: 3:30-4:30PM

    Imagineers (IMGRegister
    09/06/2019 – 12/13/2019
    Grade: K- 1st     
    Day: Friday
    Time: 3:30-4:30PM
     
    Harvard Elementary
    Code Like A Champ
    (CLAC) – Register
    09/11/2019-12/11/2019
    Grade: 3rd -5th
    Day: Tuesday  
    Time: 3:30-4:30PM

    Imagineers (IMG) Register
    09/11/2019-12/11/2019
    Grade: K- 3rd
    Day: Wednesday
    Time: 3:30-4:30PM

    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Tuesday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/11/2019-12/11/2019
    Grade: 3rd – 5th
    Day: Wednesday
    Time: 4:35-5:35PM

    Crazy Action Contraption (CAC)
    Grade: 1st-5th
    Day: Tuesday
    Time: 4:35-5:35 PM
    Visit Website

    Reverse Engineering (REV)
    Grade: 3rd-5th
    Day: Friday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

     

    Mandarin Immersion Magnet School
    Imagineers (IMG) – Register
    09/09/2019-12/09/2019
    Grade: K- 3rd
    Day: Monday
    Time: 3:30-4:30PM

    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Tuesday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/10/2019-12/10/2019
    Grade: 3rd – 5th
    Day: Tuesday
    Time: 3:30-4:30PM

    Code Like A Champ (CLAC) – Register
    09/13/2019-12/13/2019
    Grade: 3rd -5th
    Day: Friday
    Time: 3:30-4:30PM

    Crazy Action Contraption (CAC)
    Grade: 1st-5th
    Day: Thursday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Mark Twain Elementary
    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Thursday
    Time: 3:10-4:10 PM
    Visit Website

    Junkyard Battle Royale (JBR) & Olympic Robot Games (ORG)
    Grade: 1st-5th
    Day: Thursday
    Time: 3:10-4:10 PM
    Visit Website

    Memorial Elementary
    Crazy Action Contraption (CAC)
    Grade: 1st-5th
    Day: Monday
    Time: 4:30-5:30 PM
    Visit Website

    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Monday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Reverse Engineering (REV)
    Grade: 3rd-5th
    Day: Friday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Poe Elementary  
    Junkyard Battle Royal (JBR) – Register
    09/16/2019-12/02/2019
    Grade: 1st  -5th
    Day: Tuesday  
    Time: 3:00-4:00PM

    River Oaks Elementary
    Code Like A Champ
    (CLAC) – Register
    09/10/2019-12/10/2019
    Grade: 3rd – 5th
    Day: Tuesday
    Time: 3:30-4:30PM

    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/11/2019-12/11/2019
    Grade: 3rd – 5th    
    Day: Wednesday
    Time: 4:35-5:35PM

    Imagineers (IMGRegister
    09/11/2019-12/11/2019
    Grade: K- 3rd    
    Day: Wednesday
    Time: 3:30-4:30PM

    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Wednesday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Crazy Action Contraption (CAC)
    Grade: 1st-5th
    Day: Wednesday
    Time: 4:35-5:35 PM
    Visit Website

    Coding Through Chaos
    Grade: 3rd-5th
    Day: Tuesday
    Time: 4:35-5:35 PM
    Visit Website

    Woodrow Wilson Montessori
    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/16/2019-12/02/2019
    Grade: 3rd -5th
    Day: Tuesday
    Time: 4:00-5:00PM

     

    PRIVATE SCHOOLS – FALL

    Ascension Episcopal School
    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Tuesday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Fay School
    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-K & Kindergarten
    Day: Monday
    Time: 2:45-3:45 PM
    Visit Website

    Brick Slayers (BRS)
    Grade: 1st-3rd
    Day: Friday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Reverse Engineering (REV)
    Grade: 4th-5th
    Day: Monday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    First Baptist Academy
    Brick Slayers
    (BRS) – Register
    09/05/201912/12/2019
    Grade: 1st-5th
    Day: Thursday
    Time: 3:30-4:30PM

    John Cooper School
    Reverse Engineering (REV)
    Grade: 3rd-5th
    Day: Monday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Brick Slayers (BRS)
    Grade: 1st-2nd
    Day: Monday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Kipling School
    Imagineers (IMG– Register
    09/10/2019-12/10/2019 
    Grade: Prek- 2nd
    Day: Tuesday  
    Time: 3:30-4:15PM

    Cracy Action Contraptions (CAC) – Register
    09/10/2019-12/10/2019 
    Grade: 3rd-4th     
    Day: Tuesday
    Time: 4:15-5:00PM

    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/11/2019-12/11/2019   
    Grade: 3rd – 7th    
    Day: Wednesday
    Time: 5:00-5:45PM

     

    Mariner Montessori 
    Apprentice Robotics (AR) – Register
    09/02/2019 – 12/02/2019
    Grade: PreK-1st
    Day: Monday
    Time: 3:30-4:30PM

    St. Anne’s Catholic School
    Imagineers (IMGRegister
    09/10/2019-12/10/2019 
    Grade: PreK-K
    Day: Tuesday
    Time: 3:00-6:45 

    St. John Paul II Catholic 
    Imagineers  (IMG) – Register
    09/11/2019-12/11/2019
    Grade: Pre – K- Kindergarten 
    Day: Wedesday 
    Time: 3:15-4:15PM

    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/03/2019 – 12/17/2019
    Grade: 1st  -5th
    Day: Tuesday  
    Time: 3:30-5:30PM

    Brick Slayers (BRS) – Register
    09/11/2019-12/11/2019
    Grade: 3rd-5th  
    Day: Wedesday  
    Time: 3:30-5:30PM

    St. Mark’s Episcopal School
    Olympic Robot Games (ORG)
    Grade: 1st-5th
    Day: Thursday
    Time: 3:30-4:30 PM
    Visit Website

    Imagineers (IMG)
    Grade: Pre-k & Kindergarten
    Day: Thursday
    Time: 2:30-3:30 PM
    Visit Website

     

    CHARTER SCHOOLS

    Academy of Accelerated Learning – Bellfort Campus
    EV3 First Lego League Robotics
    Grade: 5th-6th
    Day: Wednesday and Thursday
    Time: 4:00-6:00 PM
    Visit Website

     

    Academy of Accelerated Learning – Chimney Rock Campus
    EV3 First Lego League Robotics
    Grade: 5th-6th
    Day: Monday and Wednesday
    Time: 4:00-6:00 PM
    Visit Website

    PARTNERING SCHOOLS – FALL

    Ascension Episcopal School  – Visit website >
    British International School of Houston  – Visit website >
    Bruce Elementary  – Visit website >
    Mark Twain Elementary  – Visit website >
    Rainard  – School of the Gifted – Visit website >
    Richey Elementary (Pasadena ISD) – Visit website >

     

    Roberts Elementary – Visit website >
    Roosevelt Elementary  (Katy ISD) – Visit website > 
    St Mark’s Episcopal School  – Visit website >
    The John Cooper School – Visit website >
    The Faye School – Visit website >

     

    Summer Schedule: Austin (Map View)

    Can’t see the map below? View it on google maps here.

    Summer Schedule: Austin

    All classes are Full Day: 9am – 4pm or Half Day: 9am – noon unless otherwise noted.

    NORTH Austin/Cedar Park

    Brentwood Christian School| Register Full day, Morning or Afternoon options  
    11908 N Lamar Blvd, Austin, TX 78753
    Jun 3 – 7   Apprentice Robotics (AP)/Pirates with a Purpose (PWP)
    Jun 10 – 14    Olympic Robot Games(ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
    Jun 24 – 28 Impossible Search & Rescue(ISR)/Robots on a Rampage(ROR)

    Live Oaks Unitarian Church | Register
    3315 El Salido Pkwy, Cedar Park, TX 78613  
    Jun 10- 14   Apprentice Robotics (AR)
    Pirates with a Purpose (PWP)
    Jun 24 – 28    Impossible Search & Rescue (ISR)
    Robots on a Rampage(ROR)
    Jul 8 – 12  Coding EV3 MindSorm (EV3)
    Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
    Jul 15 – 19  Apprentice Robotics (AR)
    Wild & Wacky Walkers(WWW)
    Jul 22 – 26   Olympic Robot Games(ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
    Jul 30 – Aug 3   Imagineers(IMG)
    Imagineers (IMGK to 2nd graders

    Central Leander Church | Register
    1407 Raider Way, Leander, TX 78641  
    Jun 3 – 7   Apprentice Robotics (AP)/Pirates with a Purpose (PWP)
    Jun 3 – 7   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
    Jun 3 – 7  Coding EV3 MindSorm (EV3)
    Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
    Jun 10 – 14   Olympic Robot Games (ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
    Jun 10 – 14   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
    Jun 10 – 14  Coding EV3 MindSorm (EV3)
    Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
    Jun 17 – 21    Impossible Search & Rescue (ISR)
    Robots on a Rampage(ROR)
    Jun 17 – 21   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
    Jun 17 – 21  Coding EV3 MindSorm (EV3)
    Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
    Jul 8 – 12  Coding EV3 MindSorm (EV3)
    Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
    Jul 8 – 12  Apprentice Robotics (AR)
    Wild & Wacky Walkers(WWW)
    Jul 8 – 12   Imagineers(IMG)
    Imagineers (IMGK to 2nd graders
    Jul 22 – 26   Olympic Robot Games (ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
    Jun 22 – 26   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
    Jun 22 – 26  Coding EV3 MindSorm (EV3)
    Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders

    CENTRAL AUSTIN

    Magellan International SchoolRegister
    7938 Great Northern Blvd. Austin, TX 78757 
    Jun 10 – 14        Apprentice Robotics (AR)
    Pirates with a Purpose (PWP)
    Jun 17 – 21       Imagineers(IMG)
    Imagineers (IMGK to 2nd graders 
    Jun  24 – 28         Impossible Search & Rescue (ISR)
    Robots on a Rampage(ROR)
    Jul 15 – 19        Apprentice Robotics (AR)
    Wild & Wacky Walkers(WWW
    Jul 22 – 26         Olympic Robot Games(ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
    Jul 29 – Aug 2    Coding EV3 MindSorm (EV3)
    Reverse Engineering(REV) 4th to 6h graders

    St. Andrews Episcopal School | Register
    1112 w. 31st  St., Austin, TX 78705

    Jul 15 – 19   Apprentice Robotics (AP)/Robots on a Rampage (ROR
     Jul 15 – 19 EV3 coding/programming (EMP4th to 6th grader

     

    SOUTH AUSTIN

     

    ROUND ROCK ISD PARTNERSHIP (Monday – Thursday.  Registration openS March 1st) 

    Great Oaks Elementary School  | Register
    16455 Great Oaks Dr, Round Rock, TX 78681
    Jun 3-6    Apprentice robotics (AP)
    Jun 10 -13   EV3 coding/programming (EMP4th to 7th graders
    Jul 29 – Aug 1   Impossible Search & Rescue (ISR)

    Deerpark Middle School  | Register
    8849 Anderson Mill Rd, Austin, TX 78729
    Jul 15 – Aug 1  Impossible Search & Rescue (ISR)
    Jul 22 – 25    EV3 coding/programming (EMP) 4th to 7th graders
    Jun 22-25
     Apprentice robotics (AP)

    Teravista Elementary   | Register
    4419 Teravista Club Dr, Round Rock, TX 78665
    Jun 10 – 13    Impossible Search & Rescue   
    Jul 8-10   Apprentice Robotics(AP)
    Jul 8 -10    EV3 coding/programming (EMP) 4th to 7th graders

    After School Classes: Austin

    AUSTIN ISD

    Cowan Elementary
    Session I  (ORG) – 9/13/2019 to 10/18/2019
    Fridays 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade) Register

    Session II (ISR) –  11/01/2019 to 12/13/2019
    Fridays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade) Register

    Maplewood Elementary
    Session I (ORG)  – 9/11/2019 to 10/16/2019
    Wednesdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th) Register

    Session II (ISR)– 10/30/2019 to 12/04/2019
    Wednesdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th) Register

     

    Zilker Elementary
    Session I  (ORG) – 9/9/2019 to 10/14/2019
    Mondays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade) Register

    Session II  (ISR) – 10/28/2019 to 12/9/2019
    Mondays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade) Register

     

     

    LEANDER ISD REGISTER
    For all Leander ISD schools, register here.  

    Bush Elementary 
    Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Cox Elementary 
    Session I – 1/30/2019 to 3/06/2019
    Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)

    Session II – 4/3/2019 to 5/8/2019
    Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Deer Creek Elementary
    Session I – 2/1/2019 to 3/8/2019
    Fridays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/5/2019 to 5/17/2019
    Fridays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Gradview Hills Elementary
    Session I – 1/28/2019 to 3/11/2019
    Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/1/2019 to 5/13/2019
    Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Mason Elementary
    Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Naumann Elementary 
    Session I – 1/31/2019 to 3/7/2019
    Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/4/2019 to 5/9/2019
    Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

     

    Parkside Elementary 
    Session I – 1/30/2019 to 3/06/2019
    Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)

    Session II – 4/3/2019 to 5/8/2019
    Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Pleasant Hill Elementary
    Session I – 1/28/2019 to 3/11/2019
    Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/1/2019 to 5/13/2019
    Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    River Ridge Elementary 
    Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Reagan Elementary
    Session I – 1/31/2019 to 3/7/2019
    Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/4/2019 to 5/9/2019
    Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Steiner  Elementary 
    Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Whitestone Elementary
    Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

    Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
    Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

     

     

    Private Schools

     St. Ignatius Catholic School 
    Session I – 9/19/2019  to 12/12/2019
    Thursdays, 3:30 PM – 4:30 PM (1st-5th grade) Register

     

     St. Francis School 
    Session I – 9/10/2019  to 12/3/2019
    Tuesdays, 3:30 PM – 4:30 PM (1st-5th grade) Register

     

     

    ROUND ROCK ISD

    Blackline Praire
    Session I – 9/9/2019 to 10/21/2019 
    Mondays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)

    Pond Springs
    Session I – 9/10/2019 to 10/22/2019
    Tuesdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)

    Sommer
    Session I – 9/18/2019 to 10/23/2019
    Wednesdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)

    Jollyville
    Session I – 9/12/2019 to 10/17/2019 
    Thursdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)