Category Archives: Austin (Central)

Summer Schedule: Austin (Map View)

Can’t see the map below? View it on google maps here.

Summer Schedule: Austin

All classes are Full Day: 9am – 4pm or Half Day: 9am – noon unless otherwise noted.

NORTH Austin/Cedar Park

Brentwood Christian School| Register Full day, Morning or Afternoon options  
11908 N Lamar Blvd, Austin, TX 78753
Jun 3 – 7   Apprentice Robotics (AP)/Pirates with a Purpose (PWP)
Jun 10 – 14    Olympic Robot Games(ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
Jun 24 – 28 Impossible Search & Rescue(ISR)/Robots on a Rampage(ROR)

Live Oaks Unitarian Church | Register
3315 El Salido Pkwy, Cedar Park, TX 78613  
Jun 10- 14   Apprentice Robotics (AR)
Pirates with a Purpose (PWP)
Jun 24 – 28    Impossible Search & Rescue (ISR)
Robots on a Rampage(ROR)
Jul 8 – 12  Coding EV3 MindSorm (EV3)
Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
Jul 15 – 19  Apprentice Robotics (AR)
Wild & Wacky Walkers(WWW)
Jul 22 – 26   Olympic Robot Games(ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
Jul 30 – Aug 3   Imagineers(IMG)
Imagineers (IMGK to 2nd graders

Central Leander Church | Register
1407 Raider Way, Leander, TX 78641  
Jun 3 – 7   Apprentice Robotics (AP)/Pirates with a Purpose (PWP)
Jun 3 – 7   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
Jun 3 – 7  Coding EV3 MindSorm (EV3)
Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
Jun 10 – 14   Olympic Robot Games (ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
Jun 10 – 14   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
Jun 10 – 14  Coding EV3 MindSorm (EV3)
Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
Jun 17 – 21    Impossible Search & Rescue (ISR)
Robots on a Rampage(ROR)
Jun 17 – 21   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
Jun 17 – 21  Coding EV3 MindSorm (EV3)
Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
Jul 8 – 12  Coding EV3 MindSorm (EV3)
Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders
Jul 8 – 12  Apprentice Robotics (AR)
Wild & Wacky Walkers(WWW)
Jul 8 – 12   Imagineers(IMG)
Imagineers (IMGK to 2nd graders
Jul 22 – 26   Olympic Robot Games (ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
Jun 22 – 26   Imagineers(IMG)/ Imagineers (IMGK to 2nd graders
Jun 22 – 26  Coding EV3 MindSorm (EV3)
Reverse Engineering(REV) 4th to 6th graders

CENTRAL AUSTIN

Magellan International SchoolRegister
7938 Great Northern Blvd. Austin, TX 78757 
Jun 10 – 14        Apprentice Robotics (AR)
Pirates with a Purpose (PWP)
Jun 17 – 21       Imagineers(IMG)
Imagineers (IMGK to 2nd graders 
Jun  24 – 28         Impossible Search & Rescue (ISR)
Robots on a Rampage(ROR)
Jul 15 – 19        Apprentice Robotics (AR)
Wild & Wacky Walkers(WWW
Jul 22 – 26         Olympic Robot Games(ORG)/Junkyard Battle Royale(JBR)
Jul 29 – Aug 2    Coding EV3 MindSorm (EV3)
Reverse Engineering(REV) 4th to 6h graders

St. Andrews Episcopal School | Register
1112 w. 31st  St., Austin, TX 78705

Jul 15 – 19   Apprentice Robotics (AP)/Robots on a Rampage (ROR
 Jul 15 – 19 EV3 coding/programming (EMP4th to 6th grader

 

SOUTH AUSTIN

 

ROUND ROCK ISD PARTNERSHIP (Monday – Thursday.  Registration openS March 1st) 

Great Oaks Elementary School  | Register
16455 Great Oaks Dr, Round Rock, TX 78681
Jun 3-6    Apprentice robotics (AP)
Jun 10 -13   EV3 coding/programming (EMP4th to 7th graders
Jul 29 – Aug 1   Impossible Search & Rescue (ISR)

Deerpark Middle School  | Register
8849 Anderson Mill Rd, Austin, TX 78729
Jul 15 – Aug 1  Impossible Search & Rescue (ISR)
Jul 22 – 25    EV3 coding/programming (EMP) 4th to 7th graders
Jun 22-25
 Apprentice robotics (AP)

Teravista Elementary   | Register
4419 Teravista Club Dr, Round Rock, TX 78665
Jun 10 – 13    Impossible Search & Rescue   
Jul 8-10   Apprentice Robotics(AP)
Jul 8 -10    EV3 coding/programming (EMP) 4th to 7th graders

After School Classes: Austin

AUSTIN ISD

Cowan Elementary
Session I  (ORG) – 2/04/2019 to 3/25/2019
Mondays 3:00 PM – 4:00 PM (1st-4th grade) Register

Session II (ISR) –  4/01/2019 to 5/06/2019
Mondays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-4th grade) Register

Maplewood Elementary
Session I (ORG)  – 1/30/2019 to 3/6/2019
Wednesdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-4th) Register

Session II (ISR)– 3/27/2019 to 5/01/2019
Wednesdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-4th) Register

 

Zilker Elementary
Session I  (ORG) – 2/7/2019 to 3/14/2019
Thursdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-4th grade) Register

Session II  (ISR) – 3/28/2019 to 5/2/2019
Thursdays, 3:00 PM – 4:00 PM (1st-4th grade) Register

 

 

LEANDER ISD REGISTER
For all Leander ISD schools, register here.  

Bush Elementary 
Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Cox Elementary 
Session I – 1/30/2019 to 3/06/2019
Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)

Session II – 4/3/2019 to 5/8/2019
Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Deer Creek Elementary
Session I – 2/1/2019 to 3/8/2019
Fridays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/5/2019 to 5/17/2019
Fridays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Gradview Hills Elementary
Session I – 1/28/2019 to 3/11/2019
Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/1/2019 to 5/13/2019
Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Mason Elementary
Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Naumann Elementary 
Session I – 1/31/2019 to 3/7/2019
Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/4/2019 to 5/9/2019
Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

 

Parkside Elementary 
Session I – 1/30/2019 to 3/06/2019
Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (1st-5th grade)

Session II – 4/3/2019 to 5/8/2019
Wednesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Pleasant Hill Elementary
Session I – 1/28/2019 to 3/11/2019
Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/1/2019 to 5/13/2019
Mondays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

River Ridge Elementary 
Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Reagan Elementary
Session I – 1/31/2019 to 3/7/2019
Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/4/2019 to 5/9/2019
Thursdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Steiner  Elementary 
Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Whitestone Elementary
Session I – 1/29/2019 to 3/5/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

Session II – 4/2/2019 to 5/7/2019
Tuesdays, 2:55 PM – 4:00 PM (2nd-5th grade)

 

 

Private Schools

 St. Austin Catholic School 
Session I – 9/11/2018  to 12/04/2018
Tuesdays, 3:30 PM – 4:30 PM (1st-4th grade) Register

Hyde Park Baptist School 
Session : 
– 1/24/2019  to  4/18/2019 
Thursdays, 3:15 PM – 4:15 PM (1st-5th grade) Register

 St. Ignatius Catholic School 
Session I – 1/24/2019  to 4/18/2019
Thursdays, 3:30 PM – 4:30 PM (1st-4th grade) Register

 

 Paragon Elementary 
Session Spring  (ORG– 2/6/2019  to 5/1/2019
Wednesdays, 3:45 PM – 4:45 PM (1st-4th grade) Register

St. Francis School 
Session I – 2/5/2019  to 4/30/2019
Tuesdays, 3:30 PM – 4:30 PM (1st-4th grade) Register

 

ROUND ROCK ISD

Cedar Valley Middle School 
Session I – 1/28/2019 to 5/6/2019 
Mondays, 3:45 PM – 4:45 PM (6th-8th grade)

Hopewell Middle School 
Session I – 1/30/2019 to 5/8/2019
Wednesdays, 3:45 PM – 4:45 PM (6th-8th grade)

Pearson Ranch Middle School 
Session I – 1/29/2019 to 5/7/2019 
Tuesdays, 3:45 PM – 4:45 PM (6th-8th grade)